Αποστολέας Θέμα: 24 Hours Off Road 2012  (Αναγνώστηκε 10863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ninja10R

• trackbike.gr founder
  • Φύλο: Άντρας
  • The Masturbation Goes Cloud
    • Προφίλ
    • Trackbike.gr
  • Μοτοσυκλέτα: Kawasaki ZX-6R Ninja
24 Hours Off Road 2012
« στις: Δευτέρα 26 Νοέμβριος 2012, 10:09:25 »
Δευτέρα πρωί, μετά από ένα άκρως εξουθενωτικό ΣΚ, σερί άυπνος από τις 7 το πρωί του Σαββάτου εώς τις 2:30 το μεσημέρι της Κυριακής, οπότε και κατέρευσα στον καναπέ μου. Αυτό που έκανα, ήταν, παρέα με τον Κώστα (ψηλό) και τον έτερο Κώστα (Παπάκη) να παρέχω υποστήριξη σε τέσσερις φίλους (μέλη του forum αυτού) που πήραν μέρος στον 24ωρο αγώνα αντοχής off road.

Πονάω ολόκληρος, οπως εκείνες τις Δευτέρες μετά από κάποια συμμετοχή μου σε εκείνους τους 6ωρους αντοχής στην πίστα των Σερρών. Δεν μπορώ καν να φανταστώ σε τι κατάσταση θα είναι ο Βαλάντης, ο μόνος από τα παιδιά που κατάφερε να τερματίσει.

Συγχαρητήρια Βαλάντη, αλλά και στα άλλα παιδιά για την συμμετοχή  :clap3: :clap3: :clap3: :clap3:

Βάζω τέσσερις φωτό - δεν έχω παραπάνω. Οι τρεις πρώτες απεικονίζουν την κατάσταση της ομάδας υποστήριξης (ο Βιεφαρίδης πήρε μεταγραφή στην υποστήριξη μετά την εγκατάλειψή του) την Κυριακή το πρωί, περιμένοντας τον Βαλάντη να τερματίσει και η τελευταία τον τερματισμό του.

Κωσταπαπάκη, ξέρω ότι έχεις φωτό. Βάλε τις εδώ...

« Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα 26 Νοέμβριος 2012, 10:15:41 από Ninja10R »

Αποσυνδεδεμένος OKTANIO

• trackbike.gr team member
  • Χέσε ψηλά κι'ανγνάντευε
    • Προφίλ
  • Μοτοσυκλέτα: CBR600RR
Απ: 24 Hours Off Road 2012
« Απάντηση #1 στις: Δευτέρα 26 Νοέμβριος 2012, 12:25:36 »
Βρειτε τις οποιοτητες  :tooth:

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 11:18:42 »
Εκκίνηση Παρασκευής
« Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 11:25:59 από Kost@s »

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 11:31:19 »
Παραλαβή των road books και η (περίπου) σωστή μέθοδος περασματος στο γνωστό μηχάνημα

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 11:34:46 »
Αυτοσυγκέντρωση πριν τον αγώνα.
Εξ Βουλγαρίας, 3η στο παγκόσμιο και συμμετοχή στο Dakar

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 11:37:29 »
Ένας εύκολος τρόπος για να έχεις πολύ φως το βράδυ στις ειδικές...

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 11:43:06 »
Σάββατο πρωι, άφιξη έξω απο τις φυλακές της Αυλώνας (χωρίς πλάκα) για πέρασμα των roadbooks και calibration των IMO σύμφωνα με το χιλιόμετρο του διοργανωτή.
Θανάση παιδί μου, τι είναι το IMO ?

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 11:53:08 »
Και πάμε για εκκίνηση της SS1

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 11:54:51 »
 :zipped:

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 12:05:16 »
Αφου έφυγαν όοοοοοοολοι, και όταν λέμε εννοούμε ΟΛΟΙ (μηχανές, γουρούνες, jeep, buggies) ξεκίνησε ο Βαλάντης. Ο λόγος ?

Πρώτον, ο υπεύθυνος για τους GPS χάρτες καθυστέρησε να έρθει...
Δεύτερον, αφου ήρθε, για κάποιο λόγο το GPS δεν μπορούσε να διαβάσει τους χάρτες.

Με αυτά και αυτά και για να μην μείνει πίσω η εκκίνηση ο Βαλάντης ξεκίνησε τελευταίος (και ο υπεύθυνος της εκκίνησης γλύτωσε ένα ψΗλο-λιντσάρισμα  :tooth: :tooth: :tooth:)

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 12:13:41 »
Bivouac 1ης & 2ης ειδικής.

Εμείς φτιάχνουμε ηλεκτρολογικά, άλλοι κάνουν κολλήσεις αργκόν σε δυο σπασμένα ψαλίδια.
Αργότερα, συζητάμε και προσπαθούμε να υπολογίσουμε πότε περίπου θα βγει ο Βαλάντης. Πέσαμε μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Kost@s

• Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 12:22:55 »
Bivouac Κορίνθου.
Οι μοτοσυκλέτες δεν τρέχουν την 4η ειδική με το σκεπτικό να έχουν χρόνο για ξεκούραση και ανασυγκρότηση.
Δηλαδή, κοιμήθηκαν για σχεδόν δυο ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ  :tooth: ώρες και μετά ξεκινούσαν για την 5η και τελευταία ειδική όπου και ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝ (με αρκετή τύχη)

Αποσυνδεδεμένος Ninja10R

• trackbike.gr founder
  • The Masturbation Goes Cloud
    • Προφίλ
    • Trackbike.gr
  • Μοτοσυκλέτα: Kawasaki ZX-6R Ninja
« Απάντηση #12 στις: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2012, 16:42:10 »
Θανάση παιδί μου, τι είναι το IMO ?

Μα και βέβαια ξέρω τι είναι το ΕΜΟ

:tooth: :tooth: :tooth:

Αποσυνδεδεμένος Valantis

• Προφίλ
  • Μοτοσυκλέτα: KTM 990 ADVENTURE
« Απάντηση #13 στις: Τετάρτη 28 Νοέμβριος 2012, 10:34:57 »
Hταν αρχές της άνοιξης αν δεν απατώμαι, όταν ο VFR μουρμούριζε μέσα στο αυτί μου κάτι για 24ώρο αγώνα off road (εντάξει το ήξερα ότι το είχε ξανακάνει αυτός) και να πάμε όλοι μαζί και θα έρθει και ο ένας και ο άλλος και θα είμαστε μια παρέα κτλ κτλ κτλ. Ε και δηλώσαμε τις συμμετοχές μας. Ε καταφέραμε λοιπόν να ολοκληρώσουμε τις ετοιμασίες μία ημέρα πριν τον αγώνα (α ρε πουτάνα Ελληνάρα με τις συνήθειες σου) αν και δεν ήταν όλο το φταίξιμο δικό μας. Φτάσαμε και στην πλατεία Κοτζιά, βάλαμε το μηχανάκι μπροστά με μανιβέλα περικαλώ και ανεβήκαμε στην εξέδρα εκκίνησης, ακούσαμε και το όνομα μας (Μπελεσιώτης Βαλέντης περικαλώ) και να τα φλας και να τα χειροκροτήματα (ρε ποιος είμαι αναρωτιόμανε…….που να ξερα) και τσουπ ήμασταν έτοιμοι να αγωνιστούμε :yeah:. Θεωρητικά θα είχα αγωνία το βράδυ, αλλά κούμπωσα 2 μυοχαλαρωτικά και έλιωσα στον ύπνο :agent:. Πουρνό πουρνό περνάω από τον VFR με την αμαξάρα μου και πάμε για διόδια Αφιδνών, να βρούμε  την ΄΄ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ΄΄ με την φορτηγάρα μας, όπου έχει μέσα όλα τα πράγματα μας, τα μηχανάκια μας και όοοοοτι μπορεί να φανταστεί ο νους σας από σόμπες, παπλώματα, στρώματα (έεεεελα έχω έχω έχω :chinese:) υπνόσακους, μπανάνες για τις κράμπες, τσικουλάτες τσικι τσικι ταχ…….τα πάντα μα τα πάντα :cool1:!!! Ε όλοι μαζί ξεκινάμε για Αυλώνα να κάνουμε calibration!!! Ναι έτσι λέγεται η διαδικασία που πας πάνω κάτω με το μηχανάκι σου ανάμεσα από δύο κολώνες και μετά βγάζεις το κομπιουτεράκι σου και κάνεις την πράξη 2 Χ ½ Χ 1000Μ/2 Χ 8.5 /√2 για να έχεις το IMO σου συντονισμένο λέει, ακούς Τανάση? IMO παιδάκι μου λέγεται……. :blink:!!! Εγω ήμαν ήσυχος, μιας και είχα την GPSάρα μου και αναρωτιόμουν γιατί τόσα παιδιά παιδεύονται με τα χαρτιά εν έτη 2012!!!! :tooth:
 Έλα που φτάσαμε και στο σημείο της εκκίνησης και μαθαίνουμε την ώρα που ξεκινάμε. Εγώ θα έφευγα κατά τις 11:17 και είχαμε συνεννοηθεί με τον Μητσάκο που θα έφευγε πρώτος να με περιμένει για να πάμε παρέα. Εκεί ένοιωσα αυτό που μας έχουν πει για τους αγωνιζόμενους. Ότι δεν θέλουν να μιλάνε, είναι μέσα στα νεύρα και ότι δεν είναι για πολλά πολλά, κάπως έτσι ήμουν κι εγώ, πιστέυω και ο Μήτσος με τον Στεργιόπουλο, αλλά φυσικά ΟΧΙ ο Βαγγελάκης, ο οποίος ήταν στα @@ του κυριολεκτικά…….α ρε Βαγγελάρα με το DT σου, του Γιάννη δηλαδή……ε τέλος πάντων μισό μισό? Χαχαχαχα :tooth: :tooth:!!! Ε αφού άργησε λιγάκι να έρθει ο παλίκαρος της διοργάνωσης που είχε τους χάρτες κατάφερα να φύγω όπως προείπε ο Κόστ@ς τελευταίος όλων :mast:!!! Και όταν λέμε όλων εννοούμε όλων!!! Κάνει και έναν τσαμπουκά ο ψηλός στην εκκίνηση και λέω πάει θα πιαστούμε στα χέρια τώρα και θα κυλιστούμε στα χώματα πριν καν ξεκινήσουμε χαχαχα :2guns:!!! Ξεκίνησα χαιρετώντας τα παιδιά και έχοντας στο μυαλό μου την απορία για το μέχρι που θα φτάσω, που στο διάολο να έχουν φτάσει οι Μήτσος, Στεργιόπουλος, Βαγγελάκης και άντε να δούμε τι θα γίνει. Ε στην αρχή μου έκαναν παρέα τα αυτοκίνητα που έβρισκα μπροστά μου και πάρα πολύ ευγενικά μου έκαναν χώρο να περάσω όπου μπορούσαν και επειδή χανόμουν στην αρχή μέχρι να συνηθίσω το gps, με ξαναπερνούσαν και ξανά έκαναν στην άκρη για να τους ξαναπεράσω. Τρώω και την πρώτη ξάπλα εκεί που έχω ξεθαρέψει και πάω τάπα ο φούστης :bb:, από μία κρυμμένη πέτρα μέσα στις λάσπες. Λίγο αργότερα τρώω και άλλη σε ένα αυλάκι και φωνάζω από μέσα μου CONTROOOOOOOOOL Βαλέντη CONTROOOOOOOL!!! Πήγαινα λοιπόν και πήγαινα και τα τερέν άλλαζαν συνεχώς, χώμα, πέτρα, λάσπη και συνέχιζα να πηγαίνω και κάπου εκεί βλέπω ένα μπλε υπερμηχάνημα :blink:!!! Ναι ήταν ο Βαγγελάκης!!! Σταματάω του μιλάω και ακούω μία φωνή από πίσω μου, γυρίζω και βλέπω τον Μήτσο!!! Το τι χαρά έκανα δεν υπήρχε, λέω τους πρόλαβα και θα είμαστε όλοι μαζί παρέα!!! Αλλά καπάκι συνειδητοποιώ ότι ο Μήτσος είναι έξω από το πλέγμα που χωρίζει τον χωματόδρομο και την Εθνική ………. Και μου κάνει νόημα ότι έμεινε και ότι εγκαταλείπει……..ε με γάμησε την ψυχολογία :mountza:. Πήρα τον Βαγγελάκη και συνεχίσαμε έως ότου χαθήκαμε και μεταξύ μας.
Mετά το 4ώρο η τσάντα που είχα στον ώμο μου άρχισε και γινόταν ενοχλητική και στο 5ωρο την έβγαλα από πάνω μου και την έβαλα μπροστά μου στο ντεπόζιτο. Είχε δίκιο ο Στεργιόπουλος που μας έλεγε ότι είχαμε πολλά πράγματα στην τσάντα. Ε αφού χάθηκα και κανά μισάωρο σε ένα κολοχώρι φτάνω σε ένα check point και ρωτάω εκεί τους ευγενικούς ανθρώπους, ρε παιδιά, είμαστε μακριά ακόμα? Και τι μου λένε? ΕΦΤΑΣΕΣ, είσαι 5 λεπτά από εδώ!!! Ε δεν το έκανα σε 5 αλλά σε 2.5 χαχαχαχα!!! :clap3: :clap3: :clap3:
 Και φτάνω μπιβουάκ!!! Σας είπα και πριν ότι ένοιωσα παγκόσμιος στην εξέδρα ε? Εδώ να δείτε πως ένοιωσα!! Δεν πρόλαβα να φτάσω και 4 χέρια μου πιάσανε το μηχανάκι, κατέβηκα και το μόνο που έκανα ήταν να κοιτάξω τα ρούχα μου. Μου πήρανε το μηχανάκι να το τσεκάρουν, μου φέρανε να φάω και να πιω, μου δώσανε τα ενεργειακά μου τζελ, μου έβαλαν και θερμαντικές στην πλάτη και και και και ……..ε και την άκουσα :biggrin2: :biggrin2:!!! Έκατσα για 40 λεπτά και έφυγα για την πρώτη μου νυχτερινή βόλτα στα βουνά. Ξεκίνησα και ανέβαινα τα βουνά, κατέβηκα στην θάλασσα και εκεί που ξανά ανεβαίνω στα βουνά πέφτω σε ομίχλη και δεν βλέπω στα 5 μέτρα μπροστά μου. Ευτυχως το GPS μου έδειχνε που ήμουν και που έπρεπε να πάω, αλλά πολλές φορές δεν έβλεπα εκεί που έπρεπε να πάω από την ομίχλη. Εκεί λοιπόν που ήμαν μόνος και πάλευα να βγω από την ομίχλη σκάει και ένα τέρας (ΤΟΥΟΤΑ MONSTER)  :dribble:μπροστά μου με 2 Βούλγαρους ο οποίοι έχουν χάσει την οποιαδήποτε τουλίπα στο road book και δεν ξέρουν που είναι. Ε τελικά κατεβήκαμε παρέα από το βουνό και στο τέλος έκαναν και την νύχτα μέρα με τα φώτα τους και το κατέβασμά μου πιο απολαυστικό. Ξανά σκάω μπιβουάκ και βλέπω τις φάτσες που περίμενα να δω αλλά και ακόμα μία γνωστή φάτσα……τον Μητσάκο να μου χαμογελάει :bigarmhug:. Είχε πάει Αθήνα και ξαναγύρισε το θεριό αντί να κάτσει να κοιμηθεί και να ξεκουραστεί :notworthy:!!! Η χαρά μου δεν περιγραφότανε!!! Ε και να τα πάλι τα ίδια, άσε το μηχανάκι, κάτσε, ξάπλωσε, φάε και άστα όοοοολα πάνω μας, έλεγαν οι καλοί υποστηριχτές-τεχνικοί μου :notworthy:!!! Ημαν έτοιμος για την μεγάλη 3η ειδική που θα με πήγαινε στον ισθμό της Κορίνθου. Ξεκινάω και γαμήθηκε η χάραξη που είχαν βάλει στο gps μου και δεν βρήκα ποτέ την είσοδο της ειδικής και την έχασα  :bye2:. Τα παιδιά είχαν μαζέψει και είχαν φύγει, τους συνάντησα στην Λειβαδιά και με φορτώσανε να πάμε οδικώς στη Κόρινθο για να κάνουμε την τελευταία ειδική. Με πείραξε πολύ που δεν έκανα αυτή την ειδική, αλλά ίσως είναι και ο λόγος που τερματισα τελικά, μιας και ήταν και πολλά τα χιλιόμετρα αλλά και απ ότι είπαν τα υπόλοιπα παιδιά ήταν πολύ πολύ δύσκολη!!!
 Φτάσαμε στην Κόρινθο και την πέσαμε με τον Μήτσο για ένα 2 ωράκι για ύπνο. Οι υπόλοιποι επιμελήθηκαν το μηχανάκι. Άκουσα τα πρώτα μηχανάκια να επιστρέφουν από την ειδική και μετά τα αυτοκίνητα. Ξαφνικά η μπάσα αισθησιακή φωνή του Δάλα με ενημέρωσε ότι έπρεπε να ξυπνήσω  :secret: μιας και σε 27 λεπτά θα ξεκινούσα για την τελευταία ειδική. Σηκώθηκα και είπα στον εαυτό μου ότι θα τερματίσω ότι και να γίνει. Αποχαιρέτησα πάλι τα παιδιά (ο Μήτσος μου ευχήθηκε καλό δρόμο κάτω από τον υπνόσακο του) και ξεκίνησα να πάω να βρω την είσοδο της ειδικής. Ηταν βράδυ ακόμα αλλά όταν πήρα εκκίνηση άρχιζε να χαράζει. Σηκώθηκα όρθιος στο μηχανάκι, ανάσαινα όσο πιο βαθιά μπορούσα και μύριζα την κάθε μυρωδιά που υπήρχε στο βουνό. Μην βιάζεσαι, θα τερματίσεις έλεγα, τώρα θα είναι εύκολο το κομμάτι. Χα, αμ δεν ήταν το μπουρδέλο. Όλα τα Γεράνια όρη ήταν μέσα στην πέτρα και στο αυλάκι-χαντάκι, μετά μπλέξαμε σε κάτι χωράφια που κάναμε επίδειξη ικανοτήτων στην πλοήγηση και περάσαμε από όλα τα μποστάνια της περιοχής, είχα 2 κενά στο gps όπου δεν έβλεπα την συνέχεια της διαδρομής (το ένα το βρήκα μόνος μου, στο άλλο ακολούθησα ένα αυτοκίνητο), κάναμε και την μονοπατάδα μέσα σε πέτρα, αλλά όταν έφτασα στην ταμπέλα που έλεγε Σκούρτα, έσκασα ένα τεράστιο πονηρό υποχθόνιο χαμόγελο και άνοιξα το γκάζι :biggrin2:. Τώρα λέω το χαίρεσαι και πάαααααααααααααααααμε……….ε και φτάνω σε ένα σημείο check point, αλλά τελικά ήταν ο τερματισμός του αγώνος. Μητσάκος-Κώστ@ς-Τανάσης εκεί με περίμεναν μέσα στα χαμόγελα να με συγχαρούν. Το συναίσθημα ήταν πραγματικά κάτι πρωτόγνωρο για εμένα. Ο Δάλας λέει κοιμότανε…….πήγα στο φορτηγό και με 2 ξερογκαζιές το μικρό μου αξιόπιστο ΚΤΜ :bleh: τον ξύπνησε στο δευτερόλεπτο…….Σήκω ρε μαλάκα του λέω, εγώ αγωνίζομαι κι εσύ κοιμάσαι  :tooth: :tooth: :tooth:…..πως δεν με αρχισε στις παναγίες ούτε εγώ δεν ξέρω :zipped:!!!

Η Εμπειρία ήταν πραγματικά εξαιρετική και δεν θα μείνω στις ατέλειες της διοργάνωσης αλλά στο τελικό αποτέλεσμα. :msn-wink:
Αν δεν ήταν ο Μήτσος να μου τιτιβίζει στο αυτί, δεν θα είχα πάρει μέρος.
Αν δεν ήταν τα παιδιά της υποστήριξης δεν θα είχα βγάλει τον αγώνα, γιατί αυτοί κράτησαν και το μηχανάκι αλλά και εμένα σε κατάσταση ώστε να τερματίσουμε. Αν ΔΕΝ υπήρχαν αυτοί θα είχα εγκαταλείψει για πολλούς λόγους.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ λοιπόν στους: Mητσάκο VFR-Kώστα CD-Κώστ@-Τανάση-Γκώγκο VTEC για όοοοολα αυτά που έκαναν και μας έκαναν να τα καταφέρουμε. Στις δύσκολες στιγμές ήταν ο λόγος που συνέχιζα την προσπάθεια!!! Παιδιά ότι και να πω είναι πραγματικά λίγο!!!  :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Επίσης στον κουμπάρο μου τον Σωτήρη που μας ετοίμασε τα ηλεκτρολογικά στο μηχανάκι (φώτα-φορτιστές-αναπτήρες-τεπόζιτα κτλ κτλ), στον άλλον καλό φίλο Θανάση που μου εμπιστεύτηκε το GPS του και την βάση του. Ευχαριστώ και τους Στεργιόπουλο για τις συμβουλές του και την παρέα του, αλλά και τον Βαγγελάκη που μου έδινε θάρρος με την απίστευτη ψυχραιμία του!!

Το κεφάλι μου είναι γεμάτο με εικόνες και συναισθήματα, η εμπειρία ήταν εξαιρετική και δεν σας κρύβω ότι ΝΑΙ, θέλω να την ξαναζήσω :doh: :doh:!!! Ας αρχίσουμε να οργανωνόμαστε λοιπόν, γιατί ο καιρός για τον επόμενο 24ωρο πλησιάζει…… :msn-wink:

Τα φιλιά μου σε όλους σας!!!

:clap2: :clap2: :clap2:

Αποσυνδεδεμένος Valantis

• Προφίλ
  • Μοτοσυκλέτα: KTM 990 ADVENTURE
« Απάντηση #14 στις: Τετάρτη 28 Νοέμβριος 2012, 13:29:12 »
Ξέχασα βέβαια να πω το εξής!!!
Ο αΨηλός με έδωκε μία Αγγλικήν λίραν για γούρι στην αρχή τον αγώνος.......πρέπει να έπαιξε και αυτό τον ρόλο του  :gap: :gap: :gap: